Емоційне здоров’я особистості надзвичайно важливий фактор, який впливає не лише на психічні прояви людини, але й в цілому на її фізичний стан. На психологічний стан людини впливають як генетичні чинники, так і соціально-побутові, які зрештою формують поведінку людини в суспільстві. Також, вчені вказують, що сукупність духовно-моральних цінностей, світогляду людини, порівняння потреб та можливостей людини, її оточення та навіть життєвий досвід можуть впливати на емоційний стан людини. Зрештою, для кожного емоційна стабільність може залежати від різних факторів, проте від її рівня залежить загальне здоров’я людини. Ось чому досі актуальний вислів: “Всі хвороби – від нервів”. Далі на ikhmelnychanyn.

Історія психіатричної допомоги на Поділлі
Догляд за душевнохворими та їх лікування наприкінці 19 століття здійснювали в міській лікарні м. Кам’янець-Подільський. Спеціалізованого закладу в той час не було в регіоні, а для допомоги особам з особливими психологічними потребами, було виділено тільки 40 ліжок в одному з відділень міської лікарні. Через брак місця, некваліфікований догляд та незначну фахову підготовку осіб, які займалися такими “пацієнтами” умови в закладі були недостатніми.
Вінницьку окружну лікарню для душевнохворих відкрили в 1987 році. З того часу, всіх, хто потребував кваліфікованого лікування такої спеціалізації, з Кам’янець-Подільської області направляли до Вінниці. Стаціонарне лікування тут здійснювалося до 1952 року.
Лише в післявоєнні роки попередню психологічну допомогу хворим в містах та районах здійснювали в спеціальних відділеннях місцевих лікарень. Зі збільшенням кількості психологічних захворювань в регіоні, в 1952 році в Проскурові було відкрито нову клініку для душевнохворих. В Диспансері проводили лікування амбулаторно, а також здійснювали попередні консультації.
Відповідно до наказу МОЗ області створювали стаціонарні обласні психіатричні лікарні, які мали лікувати осіб з психологічними проблемами різного рівня складності. В Хмельницькій області таким закладом стала Хмельницька обласна психіатрична лікарня з грудня 1952 року. Її побудували та відкрили в селі Скаржинці, Хмельницького (колишнього Ярмолинецького ) району.
Якість догляду за людьми з психічними відхиленнями завжди потребував особливої уваги, якої держава достатньо не приділяла. Саме тому, відкриття лікарні не змінило результативності лікування. Перш за все, умови, які були створенні (а точніше їх відсутність), не лише не допомагали. А іноді навіть погіршували стан пацієнтів. На той час в будівлі не було ані водопостачання, ані світла, ані опалення.

Зміна керівництва лікарні та шлях до стабілізації умов утримання хворих
Перші роки роботи лікарні були складними як для пацієнтів, так і для персоналу. За штатним розписом працювало 6 лікарів.
Особливості будівлі також не дозволяли ефективно виконувати покладені на лікарню функції – забезпечення душевного спокою хворим. Спершу відкрили лише 2 відділення: для чоловіків і жінок. Лише з 1955 року робота лікарні стала стабільнішою – облаштовано ще 2 відділення, а отже “спокійних” та “неспокійних” хворих розділили. Добудова нових господарських будівель та адміністративного корпусу в 1960 році дали змогу розширити потенціал лікарні. В тому ж році відкрили нове відділення, де лікували від алкоголізму.
Значно зросли розміри лікарні в 1973-1977 роках. Якість послуг та лікування також досягла значного прогресу в цей період. А вже з 1980-х років обласна психіатрична лікарня стала багатопрофільним медичним закладом психіатричного спрямування. З 1986 року за статистичними даними у лікарні нараховувалось 22 відділення. Також значного покращення та розвитку лікарня зазнала з 1997 року, коли стали широко використовуватись нові методи лікування, спеціальні препарати. З тих пір лікарня постійно розвивається, розширює можливості та методи надання допомоги. З 2002 року обласна психіатрична лікарня отримала вищу категорію під час державної акредитації.